Графенът притежава способността да се самовъзстановява.
Това свойство на свръхтънкия материал, за откриването на който двама физици от руски произход – Андрей Гейм и Константин Новоселов – бяха удостоени с Нобелова награда през 2010 г., е установено от група британски учени, сред които Новоселов и други специалисти от университета на Манчестър и отраслевата лаборатория SuperStem в Дарсбъри.
Изследването показва, че при увреждане на свръхтънкия слой графен, който е с дебелина само един атом, материалът може сам напълно да възстанови структурата си. Графенът е един от най-твърдите материали на планетата, но тънкостта му е причина често да се поврежда при работа.
Изследователи от Манчестърския университет, работещи съвместно с Константин Новоселов, откриха, че за възстановяването е необходимо само той да бъден подложен на въздействието на свободни въглеродни атоми.
По време на експеримент, изследващ прочутите електрически свойства на материала, учените видели, че в тънките един атом листове се образуват дупки. За да разберат защо се случва това, те насочили снопове електрони към листовете и изследвали резултатите с електронен микроскоп.
За своя изненада специалистите установили, че когато в близост до графена има въглеродни атоми, те веднага се подреждат на правилните места и възстановяват целостта на двуизмерния лист.
"Просто се случи така, че го забелязахме – сподели Куентин Рамас от лабораторията SuperStem, един от авторите на изследването. – Повторихме го още няколко пъти и после се опитахме да разберем как се случва."
Екипът откри, че по краищата на дупките в графеновите листове се прикрепват и метални атоми, както и въглеродни атоми, които са били част от въглеводородни молекули – те образуват неправилни форми. Чистите въглеродни атоми обаче избутват металните атоми и поправят перфектно дупките, формирайки строга и непрекъсната решетка от шестоъгълници.