Телескоп Колос ще издирва извънземни по излъчваната от тях топлина.
От няколко десетилетия издирването на извънземни става с големи радиотелескопи, ръководено от принципа, че радиото, телевизията или мобилните комуникации излъчват около планетата вълни, които се разпространяват във всички посоки непрекъснато.
Но досега този принцип не е довел до резултати и сигнал от извънземни не е доловен.
Възможно е извънземните да са по-предпазливи от нас и да не излъчват от планетата си никакви радиовълни, които могат да издадат присъствието им. Може би и няма друга цивилизация в нашето кътче на Млечния път.
Но с откриването на 900 екзопланети от 1995 г. насам извън нашата система, астрономите стигат до извода, че този тип обекти са често срещано явление във Вселената, което повишава и вероятността за форми на живот
появили се на други места.
За да се разкрие тази мистерия, международен екип от астрономи предлага нов метод на издирване, който представя в юнския брой на сп. "Астрономия". Идеята е да се използва инфрачервен телескоп, който да има толкова фина резолюция, че да долови следи от топлина по повърхността на някоя от планетите извън Слънчевата система.
Учените се основават на идеята, че всяка цивилизация консумира енергия, независимо от нивото й на развитие и че това се изразява в наличието на по-топли зони на дадена планета. На Земята например това са най-гъстонаселените зони.
Принципът за откриване на извънземни според този метод поражда един проблем. За осъществяването на плана трябва гигантски телескоп, много по-голям от съществуващите сега или от планираните за изграждане.
Проектът се нарича Колос и предвижда създаването на телескоп, наречен Колос, с безпрецедентен диаметър от 74 метра. За сравнение най-големият съществуващ сега телескоп е с малко над 10 метра диаметър. Европа пък предвижда да инвестира 1 милиард евро в телескоп с диаметър от 39 метра, което е наполовината на Колос.
Телескопът по проекта Колос ще трябва да е съставен от мозайка от 60 огледала с по 8 метра диаметър. Според членовете на проекта съществува технология за изграждането на такова съоръжение.
Цената ще бъде около милиард евро, тоест подобна на цената на проектите за телескопи с 30-40 метра диаметър, казват създателите на проекта Колос, които сега се опитват да осигурят неговото финансиране.
Двойният размер на диаметъра на телескопа Колос за сметка на същата цена може да бъде постигнат благодарение някои технологични саможертви. Примерно телескопът Колос ще има по-малко полезрение от телескопите от останалите проекти.
Това ще го направи неподходящ за някои наблюдения, като тези на отдалечени галактики. Но телескопът ще е подходящ за наблюдение на планетите извън нашата Слънчева система. А когато не търси извънземен живот, Колос ще изучава обикновените обекти, като звезди, кваза