Канадски физици са открили, че наночастиците могат да бъдат залепвани с помощта на ултразвук.
Ултразвукът може не само да разрушава частичките мърсотия при изпиране или почистване на повърхността с ултразвукови "оръдия", но и да слепва наночастици, когато са обработени предварително в разтвор от соли на ортофосфорната киселина, което позволява да станат по-безопасни за човека, се твърди в статия в сп. Advanced Materials.
"Ултразвукът се отнася много внимателно към материала и не изисква големи разходи на енергия в сравнение с традиционните пещи и апаратите за заваряване, затова дори частици от лекарства и ензими могат да бъдат обединени лесно в големи частици" - заяви Джейк Баралет от университета "Макгил" в Монреал (Канада).
Канадските физики са направили откритието случайно, когато един от студентите на Баралет се опитал да унищожи наночастици в ултразвукова вана. Той установил, че ултразвукът не ги разрушава, а ги е накарал да нарастват, докато не станали видими с просто око. Заинтригуваните учени изследвали химичния състав на частиците, опитвайки се да открият какво кара ултразвука да се превръща от разрушител в съзидател.
След три години безуспешни експерименти учените открили, че формата и съставът на наночастиците нямат значение. Главната причина била в съдържанието на ваната. Оказало се, че частиците се слепват, когато преди да попаднат в ултразвуковата вана дълго време са се намирали в разтвор на солите на ортофосфорната киселина и са "обрасли" с тънък слой от тях.
Според канадските физици новият метод ще позволи да се слепват най-различни видове наночастици и да се създават хибридни материали, като електропроводими катализатори или магнитни полимери.