На 18 май акциите на най-голямата в света социална мрежа Фейсбук започнаха да се търгуват под тикера "FB" на американската борса NASDAQ. Представяме ви 10 интересни факта, които позволяват да се оцени тежестта на Фейсбук в света.

Фейсбук е най-голямата социална мрежа практически във всички страни в света с изключение на Русия, където я изпреварват "Одноклассники" и "Вконтакте" и в Китай, където е забранена.

Трима от четиримата основатели на Фейсбук са милиардери: Марк Цукърбърг притежава 17,5 млрд.долара по оценка на "Форбс", Дъстин Московиц – 3,5 млрд. долара, Едуардо Северин – 2 млрд. долара. Основателят на Napster и един от първите наставници на Марк Цукърбър – Шон Паркър също може да се похвали със състояние от 2,1 млрд. долара благодарение на дела си във Фейсбук.

66 – така се нарича китайският ресторант в Ню Йорк, където Цукърбърг се среща за пръв път с Шон Паркър.
130 – всеки от потребителите на Фейсбук им средно 130 приятели.

Във Фейсбук работят 3000 души. Тази година компанията планира да наеме хиляди нови сътрудници.

60,2 млн. фанатици следят страницата на Фейсбук, на която компанията публикува своите новини. Това е най-популярната страница на сайта, която изпреварва страницата на играта покер – 56,6 млн., на рапъра Еминем – 52 млн., видео с YouTube – 51,3 млн. и певицата Риана – 50,3 млн.

152,5 млн. потребители на Фейсбук се намират в САЩ, които по този показател изпреварват Индия – 43,5 млн., Индонезия – 43,06 млн., Бразилия – 37,9 млн. и Мексико – 35 млн.

Всеки ден във Фейсбук се качват 250 млн. фотографии.
350 млн. потребители влизат във Фейсбук от мобилни устройства.

900 млн. души ползват Фейсбук, като половина от тях поне един път дневно. Ако Фейсбук бе страна, то тя би се наредила на трето място след САЩ и Индия.

В социалната мрежа са регистрирани над половината – 55% от всички потребители на Интернет в света. Всяка седма минута пребиваване в Мрежата в целия свят е посветена на Фейсбук, показват данните на ComScore към месец октомври 2011 г.