Британски учени създадоха с помощта на триизмерен принтер изкуствени материали, които напомнят живи тъкани и биха могли да намерят медицинско приложение.

Новият вид материал е сформиран от хиляди водни капчици, които са капсулирани в слой мазнина, свързани са помежду си и могат да извършват някои функции на човешките клетки. Тези мрежи от капчици биха могли да бъдат съставна част на нова технология за приемане на лекарства и евентуално да заменят увредени тъкани в организма.

Като се има предвид, че е изцяло синтетичен, не притежава геном и няма способността да се реплицира, този материал позволява да се избегнат проблеми, които са характерни за други видове изкуствени тъкани, като например онези, които ползват човешки стволови клетки.

"Целта ни не е да създадем материали, които са точно копие на живи тъкани, а по-скоро да разработим структури, които могат да извършват функции на тези тъкани, заяви ръководителят на изследването проф. Хейгън Бейли от химическия факултет в Оксфордския университет.

Доказахме, че е възможно да се създадат мрежи от десетки хиляди капчици, свързани помежду си чрез малки отвори, които са като сформирани от протеини ядрени пори, позволяващи преминаване през цялата мрежа, или като нерви, които предават електрични сигнали на цялата структура."

Всяка капчица е с диаметър около 50 микрона (една хилядна част от милиметъра), но учените са на мнение, че размерите й могат да бъдат намалени.

Синтетичният материал освен това може да бъде проектиран така, че да приеме различни форми, след като бъде принтиран. Плоска структура може да бъде програмирана да се сгъне и да приеме сферична форма, каквато не може да се получи директно чрез триизмерно принтиране. Това става чрез трансфер на вода между капчиците.