Китай завърши изграждането на радиотелескопа с най-голям радиус в света. „Аперчър Сферикъл Телескоп” (FAST) има диаметър 500 м и дълбочина 140 м.
Свръхмодерният апарат струва 180 млн. долара и трябва да заработи през септември, предаде Би Би Си, цитирайки китайските национални медии.
Досегашният рекордьор – телескопът в обсерваторията в Аресибо, Пуерто Рико, има диаметър от 300 м.
Причината да за изграждането на китайския телескоп не е просто желанието на Пекин да запише още един рекорд на своята сметка – колкото един радиотелескоп е по-голям, толкова по-чувствителен е той. В абсолютно измерение китайският ще е 2,5 пъти по-чувствителен от този в Пурето Рико.
Сега следва учените да отстранят евентуални проблеми и да изпробват телескопа, заяви Жен Сиаониан, говорител на Националната астрономическа обсерватория към Китайската академия на науките.
От китайската обсерватория търсиха подходящо място за изграждане на телескопа почти 10 години, защото беше важно той да бъде построен в естествен кратер. Изграждането продължи около пет години и половина.
Триъгълните панели, от които е направен телескопът, са 4450. Всеки един от тях може да променя наклона си, за да наблюдава различна част от Космоса.
Панелите, както и конструкцията, на която са поставени, са направени от алуминий и са изключително леки.
Телескопът ще се използва и за изследване на спектралните линии на водорода в далечните галактики и за намиране на слаби пулсари (космически източник на пулсиращи радиосигнали - б.ред.) До момента са засечени 2000 пулсара. Уредът също ще подобри шансовете да бъдат открити нискочестотни гравитационни вълни.