Археолози обявиха откриването на първата гробница на фараон в Египет, откакто преди повече от 100 години е открито първата такава на Тутанкамон, пише БГНЕС.

Мястото за почивка на Тутмос II, управлявал преди около 3500 години, е открито в западната част на Луксор, която е известна като Долината на царете и където през 1922 г. е погребан и Тутанкамон.

Първоначално входът на гробницата и нейният главен коридор са открити през 2022 г., но при продължаване на разкопките на обекта са намерени улики, сочещи към фараона.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Д-р Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антиките на Египет, заяви, че фрагменти от съдове носят надписи, идентифициращи Тутмос II като „починал цар“, заедно с името на съпругата му Хатшепсут.

Останките на Тутмос обаче са открити през XIX в. недалеч от гробницата. Археолозите предполагат, че мумията вероятно е била преместена векове след разграбването на гробницата.

Тя е намерена в лошо състояние на запазеност поради излагането ѝ на наводнения малко след смъртта на царя, в резултат на което от вътрешността ѝ падат парчета хоросан.

Постройката включва коридор с под, покрит със слой бяла мазилка, водещ до погребалната камера в главния коридор на гробницата, където нивото на пода е с около метър и половина по-високо от пода на самата камера.

Археолозите откриват и останки от сини надписи и жълти небесни звезди, както и украси и параграфи от религиозната книга „IImydwat“, която е била поставена в гробницата на царете.

Тутмос II е четвъртият фараон от осемнадесетата династия на Египет, а управлението му се смята за 13 години от 1493 до 1479 г. пр. н. е. или само за 3 години от около 1482 до 1479 г. пр. н. е. Той умира на 30-годишна възраст.

Осемнадесетата династия на Египет обаче управлява повече от 200 години.

Археолозите отбелязват, че гробницата на Тутмос е последната от изгубените царе от тази епоха, но се смята за по-малко важна в сравнение с баща му Тутмос I, сина му Тутмос III и съпругата му царица Хатшепсут.

Тутмос I е първият фараон, чийто гроб е изсечен в Долината на царете. Докато Тутмос III е известен като „Наполеон на Египет“ заради завоеванията и експанзионизма си.

Хатшепсут пък се прочула с това, че била жена фараон, но също така разширила търговията и поръчала много строителни проекти.

Цар Тутмос II обаче е известен с потушаването на въстание в Нубия и ръководенето на армии за спиране на бунтовници в Леванта.

Погребалната структура е открита в планината Тебес, разположена на около 1,4 мили от района на "Долината на царете".

Генералният секретар на Върховния съвет по антиките определи това откритие като едно от най-важните археологически открития през последните години, тъй като намерените там артефакти са важно допълнение към историята на археологическата област и управлението на цар Тутмос II, споделят археолозите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK