Международен екип учени създаде интерактивна версия на Джокондата, която се движи, усмихва и дори може да диша, съобщава БТА.
Дигиталната картина използва сензори за движение, за да установи дали има някой в помещението, с когото да контактува. Изкуственият интелект на платното му позволява да общува и да реагира на случващото се. Дигиталната Джоконда притежава свой характер, като лесно променя енигматичната си усмивка, с която я бе обезсмъртил гениалният Леонардо да Винчи.
Изображението на портрета може да върти главата си, да мига с очи и да изразява различни чувства с лицето си. Гръдният кош на дигиталната Мона Лиза имитира дишането на жив човек. Идеята на проекта е зрителите да си представят как е изглеждала флорентинската аристократка Лиза Герардини, когато е позирала на гениалния художник от Ренесанса в периода 1503-1506 г.
В скоро време потребителите ще могат да си купят дигиталното копие на Джокондата като сувенир и да го окачат в дома си. "The Living Mona Lisa Рroject" бе разработен от екип от 40 учени, водени от Флоран Азиосманов. Той изтъква, че навремето Леонардо е искал да изобрази Мона Лиза като жива, а едва сега новата техника е способна да я "съживи" по възможно най-реалистичен начин.
Екипът възнамерява да пусне интерактивната Джоконда и като мобилно приложение за смартфон, така че потребителите да й се радват и на своите джаджи.