Големи запаси от бял водород може да съществуват в планинските вериги, според ново проучване, което поражда надежди, че този газ с чисто изгаряне може да бъде извлечен и увеличава усилията за справяне с климатичната криза, съобщава CNN.

Белият водород наскоро привлече вниманието заради потенциала си да помогне за замяната на затоплящите планетата изкопаеми горива. Едва преди няколко десетилетия някои учени започнаха да казват, че това мощно гориво - наричано още "естествен" или "геологичен" водород - съществува в земната кора в големи количества.

Оттогава геолозите проучват как се образува и къде може да се намира. Основният проблем беше да се намери къде да се намерят обеми, достатъчно големи, за да бъдат полезни за ненаситния енергиен апетит на човечеството.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За да намери отговори, екип от учени използва компютърни модели, за да симулира движението на тектоничните плочи на планетата и да определи точно региони, където съществуват правилните условия за генериране на бял водород. Те откриха, че планински вериги като Пиренеите и Европейските Алпи са потенциални горещи точки, според проучването, публикувано в сряда в списание Science Advances.

Водородът, който произвежда само вода при изгаряне, отдавна се разглежда като екологично гориво, особено за енергоемки индустрии като авиацията и производството на стомана. Но по-голямата част от комерсиалния водород се произвежда с помощта на изкопаеми горива, неутрализирайки неговите способности за щадеме на климата.

Ето защо белият водород е толкова привлекателна перспектива.

Интересът вероятно може да бъде проследен до случайното откриване на бял водород в Мали през 1987 г., когато кладенец избухна, когато работник се наведе над ръба с цигара. Кладенецът беше бързо покрит, но беше изключен през 2011 г. и оттогава произвежда водород, за да помогне за захранването на местно село.

Бял водород е открит в САЩ, Австралия и Франция, наред с други места, но проблемът беше в намирането на големи количества.

„Знаем, че природата произвежда водород, но той никога не е бил проучван като възможност за производство на енергия“, каза Франк Цваан, автор на изследването и геолог в Центъра за геонауки Хелмхолц в Германия. Други енергийни източници са по-лесни за достъп, каза той, но ескалиращата климатична криза засилва надпреварата за намиране на алтернативи.

Газът се образува естествено чрез много процеси, включително радиоактивен разпад в земната кора. Но екипът на Цваан се фокусира върху „серпентизацията“, където водата взаимодейства с богати на желязо скали от мантията на Земята, за да произведе водород.

Тези скали обикновено са дълбоко в Земята, където водата не е лесно достъпна, но геоложките процеси в продължение на милиони години могат да ги изтласкат към повърхността. Това се случва под океаните, когато континентите се разпадат, което позволява на скалите на мантията да се издигнат, а също и когато континентите се сблъскват, затваряйки океански басейни и принуждавайки скалите на мантията да се издигат нагоре.

Учените използват моделиране на тектонични плочи, за да определят къде и кога тази скала на мантията е била „ексхумирана“ и в какви количества, каза Цваан.

Те откриха, че някои планински вериги, включително Пиренеите, Европейските Алпи и части от Хималаите, предлагат добри условия за генериране на бял водород, тъй като големи обеми скали на мантията присъстват при благоприятни температури, а дълбоките разломи позволяват на водата да циркулира.

Големият въпрос сега ще бъде да се намери къде се натрупва белият водород в големи резервоари, които могат да бъдат пробити, каза Цваан. Възможно е също така изкуствено да се стимулира серпентизацията чрез пробиване на зони, където скалите на мантията са близо до повърхността и изпомпване на вода, добави той.

Ранните проучвания вече се провеждат в области, включително Франция, Балканите и САЩ.

Това ново изследване може да помогне на геолозите да насочат към региони с най-голям потенциал за широкомащабни ресурси на бял водород и вероятно ще има „пряко и съществено въздействие върху геоложките изследвания на водорода“, каза Елис.

Има много стъпки за създаване на жизнеспособна индустрия за бял водород, включително разработване на надеждни, икономични методи за извличането му и инфраструктура за съхранението и транспортирането му. Вероятно ще отнеме десетилетия за комерсиализация, каза Цваан. „Не трябва да очакваме, че това ще бъде мигновено чудодейно излекуване.“

Но той е оптимист. „Нефтът беше донякъде любопитство, докато техниката не беше готова за прилагане в голям мащаб“, каза той, белият водород „може да следва подобен път“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK