Компютърният гигант „Майкрософт” обяви амбициозен план за изпълнението на нетипична задача – компанията иска в рамките на десетилетие да „реши проблема с рака”, съобщава британският в.”Дейли Телеграф”. Натрупаната в IT сферата експертиза ще се използва, за да се препрограмират болните клетки и те отново да работят без проблем.

За проекта „Майкрософт” са привлекли някои от водещите биолози, програмисти и инженери, които се борят с онкологичното заболяване по начина, по който се поправя бъг в компютърна програма. Това лято заработи и първата лаборатория, в която на практика ще се проверяват откритията на учените.

Към момента са създадени големи „карти” на вътрешността на клетъчните мрежи. Работи се и по молекулярен „компютър” от ДНК, който да проверява отделните клетки за признаци на рак. В специален софтуер е закодирано как трябва да работи здравата клетка, като при отклонение се анализира причината и се търси решение. Той вече се използва при лечение на левкемия.

„Биологията и компютърните науки изглеждат като тебешир и сирене, но всъщност имат дълбоки връзки на най-фундаментално равнище”, коментира пред вестника Крис Бишоп от „Майкрософт Рисърч”.

Целта на учените е до 2026 г. ракът да се превърне просто в едно от многото хронични заболявания. Към момента това е една от болестите, отговорни за смъртта на най-много хора по света и у нас.