След като през последните дни стана ясно, че „Фейсбук” ще направи приложението Messenger на практика задължително, потребителите са поставени пред дилема – какво да направят, ако искат да изполват чат функцията на най-популярната социална мрежа и не желаят да инсталират на устройствата си тежки, нестабилни и ровещи в личните им данни програми.

В следващите редове ще ви представим някои от вариантите, които можете да използвате, след като мобилният сайт на „Фейсбук” спре да показва лични съобщения.

Базовият мобилен сайт

Мобилната страница Facebook Mobile Basic е предназначена предимно за потребители с най-базови устройства (такива без операционна система). Дизайнът му е абсолтно спартански, но позволява четене и писане на лични съобщения.

Има обаче потребители, които сигнализират, че mbasic.facebook.com се блокира на Android-базирани смартфони или директно препраща към стандартния мобилен сайт.

Така че имайте едно наум – хората на Марк Зукърбърг може да отрежат този заобиколен начин за влизане в социалната мрежа.

Алтернативни приложения

През годините видяхме възхода и падението на цял куп приложения, които твърдят, че позволяват по-лесен достъп до „Фейсбук”  при по-малки системни изисквания.

В наши дни повечето от тях (като Tinfoil и Swipe) са надграждане на мобилния сайт и няма абсолютно никаква гаранция, че ще работят ефективно, след като чатът бъде премахнат от него.

Даже и да се появят приложения, които съумяват да стигнат до платформата за съобщения, във всеки един момент „Фейсбук” може да ограничи достъпа на външни разработчици (както преди години това направи „Туитър”).

Facebook Lite

Ако нямате проблем с това да останете в екоститемата на „Фейсбук”, то компанията предлага и олекотен вариант на своето приложение, в който има и чат.

Facebook Lite по принцип е предназначено за развиващите се пазари, където масово се продават базови смартфони. В резултат всичко в него изглежда доста ретро (не колкото Mobile Basic, но почти), но пък работи.

И работи бързо – програмата заема едва няколко мегабайта памет (а не десетки, колкото Messenger и „флагманския” Facebook App), новите публикации и съобщенията се преглеждат без проблем. Не се знае обаче дали в някакъв момент от социалната мрежа няма да решат, че и в развиващите се страни вече смартфоните са достатъчно мощни и няма нужда от олекотено приложение.

„Замразяване”

Това вече е в рубриката „Игра за напреднали”. Ако сте root-нали своя смартфон или таблет (и така сте го оставили без гаранция!), то можете да си инсталирате приложението Greenify, което може да приспива другите програми на устройството например при изгасване на екрана.

Авторите на приложението тестват възможност за „замразяване” даже и без root правомощия. При всяко положение обаче най-много опции ще имате, ако сте ги отключили.

Така даже гладния за ресурси Messenger няма да точи прекалено много батерия. Но пък отново ще бърка на места, където не бихте желали някой да чете.