Лекарство за ракови заболявания е било тествано върху хора с Паркинсон и резултатите са изключително положителни, съобщи британският вестник „Индипендънт”.

Досега медикаментът, наречен „Нилотиниб”, е бил използван да лекува определен вид левкимия. Наскоро проведено пробно изследване на 12 души, диагностицирани с Паркинсон, са били лекувани с малки дози „Нилотиниб” в срок от шест месеца.

Д-р Чареб Моуса, който е водил изследването в Джорджтаунския университет в САЩ, коментира, че са имали случаи, в които „пациенти в крайните фази на заболяването се връщат към живот”.

При представянето на резултатите на годишната конференция на Обществото по неврология, д-р Моуса заяви, че лекарството е тествано върху пациенти в крайните стадии на болестта.

„Имахме хора, сковани като дъска, които сега се разхождат напред-назад, могат да сядат сами. Към края на лечението те дори успяват да си сгънат краката”, коментира специалистът.

„Те станаха по-ведри и говореха по-свободно, имаха много повече енергия. Беше като пробуждане за тях”, допълни още той.

Трима от участниците в пробното лечение, които не са можели да говорят в началото на лечението, са започнали отново да разговарят в неговия край. Друг пациент, който е бил закован за инвалидна количка е „проходил” отново.

„Нилотиниб” повишава способността на тялото да се изчисти от протеините, които се натрупват в клетките на мозъка на хора с болестта на Паркинсон. Смята се, че тези протеини предизвикват смъртта на мозъчните клетки, което прави молекули като допамина нужни за движението на тялото и други елементарни функции.

Въпреки поразителните резултати, докторите са предпазливи при възлагането на големи надежди на лекарството, тъй като все още не са провеждани изследвания с контролна група, така че да могат да се сравнят резултатите между двете.