Мазнините в областта на талията, наричани "паласки" и "любовни дръжки", са нещо, от което повечето хора искат да се отърват. Швейцарски специалисти обаче са ги използвали за постижение, смятано досега за невъзможно – окачествено като пробив в изследванията на диабета и даващо нова надежда на страдащите от заболяването, пише в. "Дейли експрес". Изданието се позовава на публикация в сп. "Нейчър къмюникейшънс".

Изследователи от Федералния технологичен институт съобщават, че са извлекли стволови клетки от мастна тъкан на 50-годишен човек и са ги препрограмирали генетично, за да ги превърнат в бета клетки - тези, които произвеждат инсулин в панкреаса.

След като са били препрограмирани и изложение на действието на глюкоза, новите бета клетки са произвели инсулин, също като тези в панкреаса.

За изследването си специалистите са създали сложна синтетична мрежа от гени - генетичен софтуер. Целта им е била да пресъздадат фактори на растежа, необходими за различаването на развиващите се бета клетки в процеса на съзравяването им. У

Учените отбелязват, че за тях е било важно максимално да наподобят естествените процеси, за да накарат бета клетките да функционират.

Изследователите вярват, че чрез този процес са постигнали съществен пробив, тъй като в него се използва синтетична мрежа, за да бъдат препрограмирани гени да произвеждат функционални бета клетки.

Досега учените са контролирали процесите на диференциране на стволови клетки, само като са добавяли към тях различни химикали и протеини с помощта на пипети.

"Точните време и количество на тези фактори на растежа са изключително важни. Добавянето на точното количество в точното време е не само е много трудно, но и неефикасно. За сравнение – при новия процес три от четири стволови клетки от мастна тъкат успешно се трансформират в бета клетки", обясняват специалистите.

Новите бета клетки изглеждат и функционират по сходен начин с естествените бета клетки. Въпреки товаа те не секретират същите количества инсулин като естествените клетки. Това ще е и следващата цел на изследователите.