Правителството на Малави разкритикува остро Мадона, като я обвини, че преувеличава помощта си за страната и иска специално отношение по време на престоя си.
Певицата отхвърли обвиненията. Говорителят й каза, че критиките са предизвикани от неотдавнашното освобождаване на сестрата на президента, която е оглавявала хуманитарната организация на Мадона в африканската държава.
Мадона отдавна поддържа връзки с Малави. Тя посети страната за пръв път през 2006 г., осинови две деца и има няколко проекта там. За предишните си посещения получи ВИП статут, включително и когато пристигна за последен път на 1 април. Напускайки страната обаче, Мадона научи, че привилегиите й са отменени и тя и екипът й трябва да се наредят на опашка с другите пътници и да бъдат претърсени от службата по сигурността.
Изявлението на президентството набляга на това, че макар и да е певица със световна слава, тя не може да очаква което и да е правителство да е задължено да се отнася към нея все едно е на държавно посещение. Поставят се под въпрос и истинските й намерения зад хуманитарните й проекти в страната с предположението, че певицата "иска Малави да бъде обвързана
завинаги със задължение за благодарност".
Джойс Банда, президент на Малави, изглежда е разгневена от твърденията на певицата, че е построила 10 училища в Малави, докато тя само е направила пристройки към вече съществуващи училища или ремонти.
Мадона твърди, че не е искала специално отношение. Говорителят й каза, че тя е "натъжена" от "лъжите и неистините" в изявлението и изтъкна, че певицата е най-големият частен дарител в Малави.
Въпреки фурора, Мадона изглежда невъзмутима. "Причините да дойда тук никога не са се променяли. Аз съм тук, защото се вълнувам от положението на децата в Малави и това е главният ми приоритет", каза тя миналата седмица при отпътуването си.
Мадона беше в Малави с децата си Дейвид Банда, Мърси Джеймс, Лурдес и Роко. Дейвид и Мърси са родени в Малави.