Лесният достъп до всякаква информация в последните години има един негативен ефект и това е изкривяването на реалността от десетки непроверени конспирации. Учени предупреждават, че следването на съмнителни теории може да бъде опасно.
Темата за края на света, например, е любима на много режисьори в киното. За съжаление обаче други използват похватите от изкуството и в реалността, за да всяват страх и да предсказват Армагедон.
Псевдонауката казва, че животът на планетата ще приключи заради неясни предсказания на хората, а науката казва, че светът ще свърши именно заради дейността на хората и климатичните процеси.
Чували ли сте за кемтрейлс? Онези страшни химикали, с които самолетите пръскат, за да отровят населението на местата, където прелитат. А за това, че природните катаклизми и климатичните промени са предизвикани от специална машина, разработена в полза на световния заговор? Ако отговорът и на двата въпроса е „да”, значи сте имали среща с псевдонауката.
Науката с доказателства твърди, че горивото на машините замърсява въздуха, но твърдението, че следите, които се виждат в небето след самолетите, имат за цел да зомбират хората, е яркото доказателство за псевдонаука. Тоест базира се само на съмнителни твърдения, а не на факти.
Учени всеки ден водят битка с лъжливи, подвеждащи и опасни за психиката теории . Д-р Зорница Тоткова от БАН разказва, че най-лесно се манипулира, когато хората изпитват страх.
„Единственият ресурс, към който може да се насочи псевдонауката, са човешките емоции. Това са неща, които е ясно защо се разпространяват, но всеки може да се обърка, по простата причина, че се повтаря непрекъснато”, обяснява тя.
Псевдонауката, в цялата ѝ смехотворност, може да бъде и опасна, особено когато липсва достатъчно информация. Психотерапевтите имат редица примери от практиката си. Затова съветват внимателно да подбираме източниците си на информация.