Пеперудите, бръмбарите и мъхестите пчели са по-застрашени от изчезване от лъвовете и тигрите, показа изследване в цял свят на Лондонското зооложко дружество, съобщи в. "Дейли телеграф".

Най-голямото извършвано изследване на безгръбначни установи, че всеки пети вид от тях е застрашен от изчезване. Това ще се отрази и на хората, защото ще рефлектира върху селскостопанските култури и храните.

Учените са отчели какво е състоянието на над 12 000 безгръбначни, включени в Червената книга на Световния съюз за опазване на природата. Докладът им показва, че най-застрашени са видовете, живеещи в сладководни води. На сушата човешката дейност, както и промените в климата нарушават хабитатите на насекомите.

"Безгръбначните са около 80 процента от животинските видове, а един на всеки пет вида е застрашен от изчезване”, алармира д-р Бен Колън от екипа. „Цената на спасяването им ще е висока, но ако не държим сметка на заплахите срещу тях, цената може да е много по-висока".

Безгръбначните помагат за съхраняване на въглерод на дъното на океана, филтрират водата, разграждат отпадни материали, опрашват важни култури и са основна част от хранителната верига.

Предишните глобални изследвания се съсредоточиха върху бозайниците и птиците. Изследването е поръчано от Световния съюз за опазване на природата.