Глобалното затопляне било започнало преди близо сто години. Климатолози от САЩ и Великобритания преместиха началото му с около 50 години, съобщи сп. Nature Climate Change, цитирано от БТА. През 60-те години на миналия век е установено, че океаните са основният енергиен резервоар на планетата. Те поглъщат до 90% от топлината от атмосферата. Именно по тази причина нарастването на температурата на водата е смятано за основен показател за глобалното затопляне.

Най-ранните данни за температурата на океаните са били получени по време на експедиция през 1872-1876 г. В рамките на новото изследване учените сравняват тези данни с резултатите от съвременни наблюдения, извършени в рамките на програмата "Арго" от 2004 до 2010 г.
 

В резултат учените установяват, че температурата на повърхността е нараснала средно с 0,6 градуса по Целзий. На дълбочина 366 м се е увеличила с 0,4 градуса, а на дълбочина 914 м - с 0,12 градуса. Според изследователите това е средно два пъти повече, отколкото е затоплянето, регистрирано през последните 50 години.

Оттук те заключават, че нарастването на температурите е започнало още в края на XIX - началото на XX век. Преди се предполагаше, че водата в океаните е започнала да се затопля преди около 50 години.

Програмата "Арго" е глобален международен проект, в който участват 50 организации от 31 страни по света. Сега в моретата има над 3000 модула, които измерват температурата успоредно със спътниковите наблюдения.