Нов живот
"Зелени” идеи – това са идеите, които ни помагат да запазим и превърнем света около себе си с една идея по-чист. Баба ми беше шивачка. Когато кроеше дрехите, оставаха много парчета плат, а тя шиеше рокли на куклите ми. Тази практика приех и аз и в годините на тийнейджърството си в опита си да се отлича от останалите, започнах да преправям дрехите на майка си. А след това въображението ми роди разнообразие от креатури, които днес наричаме рециклирани.
Рециклираните дрехи дават нов живот не само на гардероба ти. В съвременната мода похватът за създаването на нови дрехи от стари се нарича upcycling (игра на думи – нещо като “висше рециклиране”). Един от първите upcycling дизайнери е Мартин Маржиела, който през 1990-а създава колекция от пуловери, използвайки неупотребявани чорапи от запасите на армията.
Днес в модата съществува терминът trashion (trash fashion). Добрата новина е, че у нас представителите й стават все повече. Една от причините за това е, че нещата са авторски и уникални. А само по себе си това е достъпна алтернатива на дизайнерските дрехи. Trash модата и екологичният начин на живот вървят ръка за ръка. За екомодата се използват органични материали, рециклирани тъкани, винтидж и секъндхенд дрехи. Днес тази мода е по-концептуална и се среща в различни стилове – от небрежен, етно, хипи до елегантен и минималистичен. През 2005-а дизайнерката Стела Маккартни спира да използва кожа за производството на дрехите си и пуска специална линия за вегани. През 2007-а звезди като Кейт Бозуърт и Наоми Уотс започват да се появяват все по-често с дрехи от органични материи, а моделът от 90-те Шалом Хралоу се снима благотворително в реклама за дизайнерска марка за екомода от Копенхаген. Авангардни личности, които са готови да платят за рециклирани дрехи или аксесоари стават двигател на тази вълна.
Корковите тапи са лесен начин за освежаване на интериора с оригинални идеи
Използвай старите тениски с дупки и превърни дефекта в ефект, като ги закърфичеш с голяма безопасна игла.
С приятелките си организирайте инициатива като тази на bTV “Да изчистим България за един ден” и я озаглави “Да изчистим гардероба си за един ден” - малко моден „рефреш”.
Старата непотребна вече риза на приятеля ти може да превърнеш в нова модерна риза рокля. Старинните бижута може да превърнеш в уникални аксесоари.
Няколко стари колиета и гердана може да усучеш в една сплитка и да си направиш богато колие.
Върху стара дамска чанта от плат може да пришиеш множество различни копчета едно до друго и да я превърнеш в съвсем нова.
Факти:
1. Една от първите екодизайнерки, британката Катрин Хамне, използва органичен памук и рециклирана коприна от парашути. Стилът й е семпъл, дрехите са етично изработени и носят слогани. Най-известните от тях гласят: “Choose life!”, “No more fashion victims”, “I wear a condom”.
2. Лейбълът Edun е основан през 2005-а от Али Хюсън и съпруга й Боно (U2) с цел подпомагането на африканските производители и фермерите на органичен памук. Стилът на марката се характеризира с африкански етно мотиви.
3. Фирмата Luxury Eco е една от най-скъпите модни компании изобщо и облича само отбрани клиенти с чувство за екологична отговорност и безупречен вкус.