Успех за българската наука в навечерието на Деня на космонавтиката - уред, създаден в Института за космически изследвания, е готов да заработи в орбита около Марс.
В bTV Новините сме ви разказвали за уредите "Люлин", които през последните 30 години измерват радиацията около Земята и Луната.
Един от тях – „Люлин Марс Орбитър”, в този момент кръжи на 400 километра от Червената планета. Научната му задача започва на 15 април. Намира се в 4-тонната роботизирана станция „Трейс Газ Орбитър”, съвместен проект на Европейската и руската космически агенции.
Българският уред събира данни за опасните лъчения по пътя към Червената планета и в орбита около нея. Това е жизненоважно за оцеляването на първите хора, които през следващите години ще покорят Марс.
„Трейс Газ Орбитър” ще търси следи от редки газове в атмосферата на Червената планета. А "Люлин Марс Орбитър" – колко опасна е радиацията около нея.
Професор Йорданка Семкова е ръководител на екипа, създал уредите „Люлин”. Те са най-успешният български проект, който и до днес продължава да разкрива тайните на Космоса.