Годината е 1964 г., а мястото e лондонската болница „Св. Томас“ – там започва историята на коронавируса, когато Д-р Джун Алмейда го открива за първи път. Tя е пионер във визуализацията на вируси, а работата ѝ оставя трайна следа и до днес, като помага в битката с COVID-19, пише Би Би Си. 

Вирусологът е родена през 1930 г. в Глазгоу, Шотландия. Напуска училище на 16 г. и започва работа като асистент в местната лаборатория. По-късно се мести в Лондон, където продължава с кариерното си развитие.

Снимка: Getty Images

В онкологичния институт Онтарио за първи път се сблъсква с микроскопа. Още тогава тя въвела нов метод за визуализиране на вирусите – използва антитела, за да се видят добре под микроскоп.

Потенциалът и веднага е забелязан и от болница „Св. Томас“ ѝ предлагат работа. Именно там беше лекуван британският премиер Борис Джонсън, който получи усложнения от COVID-19. 

Снимка: НТВ/стопкадър

При проучване на носни секрети от болни пациенти, екипът ѝ установява, че не познават всички вируси, които откриват. При детайлен преглед под микроскоп д-р Алмейда вижда особен вирус, приличащ на грипния, но не напълно. 

До този момент подобни вируси са били откривани само при мишки и птици, но не и при хора. Затова първоначално медицинската общност не приема откритието ѝ, като казва, че тя се е заблудила с инфлуенцата, защото направените от нея снимки от микроскоп са с лошо качество. 

Въпреки това д-р Алмейда не се отказва и патентова откритието си – нарича вируса „B814“. Година по-късно здравно списание публикува информация за работата ѝ, а първата снимка на коронавирус е показана едва през 1967 г. 

Снимка: НТВ/стопкадър

Тогава директорът на „Св. Томас“ дава ново име на откритието ѝ – коронавирус заради израстъците около него, които приличат на корона. Д-р Алмейда е съдействала и при заснемането с микроскоп на вируса ХИВ през 1980 г. 

Джун Алмейда умира на 77 г. през 2007 г., 13 години след нейната смърт работата ѝ е призната в световен мащаб.