Първото ново лечение за астматични пристъпи от 50 години насам беше тествано от британски учени.
Инжекцията е по-ефективна от сегашния метод на стероидни таблетки, като намалява необходимостта от по-нататъшно лечение с 30%, показва ново проучване.
Според изследователите откритието може да промени терапията за милиони хора по света с астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Новото лекарството вече е налично на пазара, посочват американските медии.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Когато на пациентите се дават стероиди, например медикамент, наречен преднизолон, за лечение на астматичен пристъп, това може да намали възпалението на белите дробове, но да увеличи риска от сериозни заболявания като диабет или остеопороза.
Много пациенти, приемащи стероиди, не успяват да се справят с лечението, което означава, че може да се нуждаят от още стероиди, да се наложи повторна хоспитализация или да умрат в рамките на 90 дни.
Екипът на Бафадел изследва ефекта от инжектирането на пациенти с бенрализумаб - лабораторно създаден протеин, предназначен да действа като антитяло, насочено към специфични бели кръвни клетки, наречени еозинофили, за да се намали възпалението на белите дробове.
Проучването ABRA е двойно сляпо, двойно фиктивно, плацебо-контролирано проучване, така че нито пациентите, нито изследователите са знаели кой какво получава.
След 28 дни респираторните симптоми - кашлица, хрипове, задух и храчки, са били по-добрe овладени при бенрализумаб.
След 90 дни в групата с бенрализумаб има четири пъти по-малко хора, които не са успели да се справят с лечението, в сравнение с групата, получаваща стероидни лекарства. Хората, на които е бил прилаган бенрализумаб, също така съобщават за подобрено качество на живот.
Астмата е хронично заболяване на белите дробове, което води до възпаление и стесняване на дихателните пътища в белите дробове. То засяга 6,2 % от децата и 8,7 % от възрастните в САЩ, според данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), събрани през 2022 г.
То може да затрудни дишането и да предизвика симптоми като хрипове, кашлица и задух.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK