Среща с един от най-добрите илюстратори на книги в света в предаването „COOLt“. Той роден в София и е син на големия оперен бас Никола Гюзелев. Ясен Гюзелев е работил по книги като "Алиса в страната на чудесата" и "Оливър Туист".
Брилянтна техника, вдъхновена от Ренесанса, но и модерна концепция за дизайн, гледни точки, игра между светло и тъмно – така може да бъде описано творчеството на Ясен Гюзелев. Той знае, че ще стане художник още от дете, а магичният свят на илюстрацията е неговото призвание.
„Без някой учител да ми е поставял такава задача, аз започнах сам да си правя илюстрации – по „Дон Кихот“, по „Алиса“, по „Ад“ на Данте. Просто това ме влечеше. Все пак не знаех, дали ще стана илюстратор точно. В един момент осъзнах, че това е моят път и че трябва да го следвам. Трябва да дам всичко, на което съм способен, именно в тази област – илюстрацията. И го правя с голямо удоволствие. Важно е човек да намери пътя си“, споделя Ясен Гюзелев.
В работата си той предпочита класическите заглавия и автори.
„В повечето случаи аз познавам този текст и съм го чел. Ако не, сядам и го чета. Започвам да го анализирам, да си водя бележки и да търся съответните странични материали, които да ми помогнат да вляза в определената епоха – костюми, архитектура или нещо друго, писано за това произведение“, разказва художникът.
„Това е един процес, в който у мен започва да назрява някаква идея за това как да преведа с образи текста. Това трае различно, но поне 2-3 месеца. Заживявам с тези герои, с тази епоха. Идва един момент, в който виждам как всичките илюстрации да станат, за да са издържани в един стил, в един общ ключ. Начин на композиране, на цветност, на гами, на техника. Тогава обикновено сядам и правя един сториборд – малки, колкото пощенски марки. След това вече започва изпълнението в цвят или в черно, зависи каква е задачата, което при мен отнема много дълго време, защото аз работя много прецизно, с детайли. Горе-долу една книга, отива една година“, казва още Ясен Гюзелев.
Дори след хилядите скици и картини, всеки път нов проект идва с доза вълнение.
„Всеки път като започвам нова книга, нов проект, изпитвам нещо като страх. Все едно за пръв път хващам молив и всеки път е като от нулата. Още повече, че аз обичам във всяка една книга да подхождам по различен начин. Налага се, защото така или иначе текстът, епохите са различни, стилът, с който се сблъсквам. Опитвам се да намеря най-подходящия език, който да кореспондира с това, което правя. Имам различни идеи за промяна в техниката, в композицията, затова всеки път ми като за първи път, което пък е и много по-интересно, защото така избягвам рутината, която предполагам, че води до някаква скука и умора“, споделя художникът.
Неговият стил му донася признание от цял свят. Книгите, по които е работил, са издавани в Европа, Азия, Южна и Северна Америка. Почитателите на изкуството му в България също стават все повече.
„Радва ме, че например италиански издател ми е поръчал да рисувам Пинокио, че английски издател ми е поръчал да илюстрирам Оливър Туист. Това означава, че те виждат в мен някакви качества, които са подходящи за техните национални произведения – нещо като „Под игото“. Това да дадеш на един чужденец да илюстрира това означава, че са те оценили особено“, казва Ясен.
„Напоследък излязоха 7-8 от книгите, които съм правил, за чужди издателства, преведоха ги на български. Аз дълго време бях почти непознат в България, защото просто си работех и нямах изяви, нямах публикувани книги с мои илюстрации тук. Но вече повече от 10 години, направих първата изложба в София и оттогава доста още и тук и в страната, смея да твърдя, че публиката много радушно прие моето изкуство“, казва художникът.
Дори пандемията не може да спре въображението на един творец.
„Имам поръчка за работа, която ще започна всеки момент и тя е нещо, което съм правил преди доста години. Бях правил една книга за живота на Микеланджело и испанското издателство, с което работя, са купили правата от тайванското, за което го бях правил това. Те искат да разширят малко текста е историята и са ми поръчали още 10-ина илюстрации да направя на тази тема. Мечтая да свърши тази карантина и да живеем нормално, спокойно. Нормален живот, поне така както го разбирам аз. Тоест да прилича малко поне на стария – с по-малко забрани и с повече свобода и фантазия“, надява се Ясен Гюзелев.