В аржентинските болници все по-често се използва тангото за терапевтични цели при лечението на душевно болни и на възрастни самотни хора.

"При този танц притискаш другия в обятията си и така се осъществява един по-особен контакт", споделя Силвина Пърл, координаторка в Ателието за танго към психиатричната болница "Борда" в Буенос Айрес. В това лечебно заведение успешно се прилага танго-терапията.

Според Силвина Пърл тангото само по себе си не лекува, но неговата магия помага на болните. "По време на едночасов курс, пациентите нямат халюцинации и са съсредоточени върху танцовите стъпки", изтъква психоложката.

"Борда" е психиатрична болница за мъже, но група доброволки помагат на Силвина да научи около двадесетина пациенти на стъпките на аржентинския танц, обявен през 2009 година от ЮНЕСКО за част от културното наследство на човечеството. Болните плахо пристъпват към първите си уроци в една отпусната и дружеска обстановка.

Групата за танго към обществената болница "Рамос Мехия" в Буенос Айрес също използва подобна терапия, но за хората от третата възраст. Тук танго-терапията има за цел да се пребори с депресията и самотата при хората, които са се пенсионирали, след като са имали изключително активна професионална кариера.

Ръководителката на танго-групата, 67-годишната Алба Балбони, изтъква, че началото на пенсионния период се възприема болезнено от повечето аржентинци. Заниманията с танца им помагат бързо да преоткрият един по-активен социален живот.

Изразът "За танго са нужни двама" идеално илюстрира терапевтичния ефект на заниманията - споделянето и прекия контакт. По този начин се лекуват психозите, тъй като за мнозина "другият" просто не е съществувал в техния свят. Благодарение на танца те се отварят към външната действителност.

"Тангото прави чудеса за възрастните хора", споделя Алба Балбони. "В танцовите школи наблягат на хореографията, докато при нас, най-важен е физическият и психологическият контакт."