Красиви цветове на Северното сияние засне жител на Ню Джърси. Стотици хора по света се насладиха на феномена.

Той беше предизвикан от силните геомагнитни бури през последните четири дни. Причината за тях са слънчевите изригвания на 11 и 12 август.

Бурното време на Слънцето засилва полярните сияния на Земята тази седмица поради поредица от интензивни геомагнитни бури, предизвикани от последните слънчеви изригвания.

На 12 август Центърът за прогнозиране на космическото време (SWPC) на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) засече силна геомагнитна буря от клас G4 над Земята. Тя най-вероятно щеше да засили проявите на северно сияние в САЩ, ако не се беше случила в средата на деня.

До понеделник следобед условията за геомагнитна буря отслабнаха до "умерена" буря от клас G2, което може да направи полярното сияние видимо от региони чак до горната част на Съединените щати, включително Вашингтон, Айдахо, Монтана, Северна Дакота и Уисконсин, съобщи NOAA.

Снимка: Ройтерс

Още по-слаба буря от клас G1 предизвика ослепителни полярни сияния в САЩ и Канада в края на юли, припомня БГНЕС.

Геомагнитните бури са предизвикани от слънчеви частици, изхвърлени от Слънцето по време на серия от експлозивни коронарни изхвърляния на маса, които съпътстват не по-малко от пет слънчеви изригвания от 10 август насам.

Когато достигнат Земята, тези заредени слънчеви частици се насочват над полюсите от магнитното поле на планетата, където взаимодействат с атмосферата и създават светещи полярни сияния.

Снимка: Ройтерс

В Северното полукълбо това светлинно шоу се нарича aurora borealis, или северно сияние. В южното полукълбо то е известно като aurora australis, или южно сияние.

Възможността за усилване на северното сияние не е единствената невероятна гледка, която звездобройците могат да видят в нощното небе тази седмица. Годишният метеоритен дъжд Персеиди достигна своя пик през нощта на 11 и 12 август. Това дава възможност да се видят полярни сияния и метеори в една и съща нощ.