Хората често събират пазарските найлонови торбички, за да ги използват отново и отново.
Според австралийски учени обаче пликчетата могат да послужат за нещо повече от тази прозаична цел и да намерят много по-сериозно приложение, влизайки в състава на суперматериала на бъдещето - въглеродните нанотръби, съобщи сайтът PhysOrg.
Специалисти от университета на Аделейд са разработили нов метод - по-евтин и ефикасен от досегашния - за превръщането на найлоновите торбички във въглеродни нанотръби. Процесът освен това разрешава въпроса с излишните отпадъци.
В досегашния метод се използва кобалтов ацетат като катализатор. Проблемът е, че употребата на кобалт струва скъпо, а само една пета от материала от пликчетата в действителност се преобразува във въглеродни нанотръби.
Новият метод се състои в полагането на нанотръби върху алуминиеви мембрани, върху които след това се напластяват въглеродните молекули, изолирани при изгарянето на найлонови торбички в пещ.
Въглеродните нанотръби са сред най-здравите и устойчиви материали, познати на човека. Те намират редица приложения - от електрониката до вятърните турбини.