Ръкописи, които са успели да оцелеят до наши дни, след като са оставили зад гърба си дълга история, се реставрират с деликатни и майсторски докосвания в лабораторията за книги на Турския институт за ръкописи (TYEK), предаде БГНЕС, позовавайки се на Анадолската агенция.
Книгите, някои от които са написани преди 800 години по време на анадолската селджукска държава, други се намират в библиотеката на Мехмет Завоевателя, а трети са написани по времето на Сюлейман Великолепни, както и произведения от абасидския и мамлюкския период, които са изтъркани от векове исторически пътувания, ще излязат на бял свят след възстановяването на подвързията.
Ръкописи, редки печатни книги и калиграфски пана се реставрират и оставят на бъдещите поколения в книжната лаборатория, чийто домакин е истанбулската библиотека „Рами“. Реставрационните работи, които продължават с месеци, се извършват според нуждите на всяко произведение с минимална намеса, като се запазва оригиналната структура.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
След приключването на реставрациите произведенията се документират, опаковат се и се съхраняват в подходящи складови помещения, след което се подлагат на периодична поддръжка и контрол.
Трескавата работа е започнала в лабораторията за книги, където новооткритите томове и произведения, принадлежащи на анадолската селджукска държава, оцелели повече от 800 години, ще намерят нов живот в ръцете на специалистите. След месеци работа произведенията ще бъдат изпратени в библиотеките, на които принадлежат.
Ръководителят на отдел „Книжна лаборатория и архив“ на TYEK д-р Нил Байдар заяви, че ръкописите, които са подложени на различни процеси от реставраторите се анализират от експерти по химия и микробиология, за да се изследват хартията, мастилото и пигментите, за да се разбере защо са се развалили.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK