Унищожаването на цивилизацията на маите се дължи на продължителна катастрофална суша, сочат резултатите от международно изследване.
"Това е пример за еволюирала цивилизация, която е била неспособна да се справи с климатичните промени, заяви един от ръководителите на изследването Джеймс Балдини от университета в Дърам, Великобритания. Периоди на проливни дъждове между 450 г.
и 660 г. са увеличили земеделското производство на маите, довеждайки до увеличаване на населението и свръхексплоатация на ресурсите. След това климатът ставал все по-сух, предизвиквайки изчерпване на ресурсите и войни. След години на лишения сушата,
която продължила близо един век – от 1020 г. до 1100 г, определила окончателно съдбата на цивилизацията на маите."
Учените направили възстановка на дъждовни периоди и периоди на суша в райони, в които са живели маите - в Мексико, Белиз, Гватемала и Хондурас. За целта учените изследвали химичния състав на сталагмити в пещерата Йок Балум в Белиз. Тя се намира близо до свързани с маите археоложки обекти, които са били повлияни от същия климат. Сталагмитите – калцитни образувания на места, където капе вода, позволяват да се изчисли количеството на валежите в отделни периоди от историята на човечеството.
Тъй като маите изписвали дати на важни събития върху каменните си монументи, авторите на изследването сравнили възстановката на климата в района с честотата на конфликтите и други събития.