Биоземеделци в Кипър използват стотици „пенсионирани“ кокошки за наторяване на маслинови гори. Така, спасените от клане кокошки, повишават плодовитостта на почвата, противодействат на болестите и помагат за управлението на хранителните отпадъци, предаде Ройтерс. 

Фермерът и собственик на маслиновата гора Елена Христофорос и почвеният инженер Николас Нетиен започват дейността си като проект на име Kot-Kot.

Те събират хранителни отпадъци под формата на дарения, с които хранят кокошките. Те, от своя страна, осигуряват естествен тор за маслиновите дървета.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Осигуряваме им дом за стари кокошки, те идват тук и се пенсионират“, казва Христофорос, заобиколен от крякащи кокошки, докато изпразва кофите с хранителни отпадъци, дарени му от ученици.

Снимка: Reuters

Кокошките намаляват присъствието на вредители като маслиновата муха, която е бич за земеделските производители на маслини в Средиземноморието, като кълват ларвите и едновременно с това почистват повърхността от плевели.

Техните изпражнения обогатяват почвата, а храненето им с хранителни отпадъци намалява количеството органична материя, произвеждаща метан, която се изхвърля на сметището.

Снимка: Reuters

Кокошките могат да се радват на дълга пенсия сред маслиновите дървета, като живеят между 8-10 години, въпреки че снасят яйца само до 2-годишна възраст.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK