След края на Първата световна война, в привидно спокойното унгарско село Нагирев  десетки мъже започват мистериозно да умират от различни болести, припомнят от New York Times. Но зад привидната случайност се крие ужасяваща истина – местните жени, водени от акушерка с ужасяващо хладнокръвен план, тровят своите съпрузи. И така близо 20 години, без никой да ги спре.

Ако тази история ви звучи като сюжет от холивудски филм, всъщност зад нея стоят много бедност, насилие и отчаяние. В опит да открият спасение, унгарките се оказват част от най-голямата женска схема за отравяне с арсеник в историята.

Селото Нагирев се намира в област Тисазуг, Унгария – земеделски район, в който властва патриархатът, а насилието над жени се смята за нещо нормално. Разводът е почти невъзможен. Мъжете били често пияни и агресивни, особено след края на войната и последвалата мизерия.

Арсеник от мухарници и тайни погребения

Всичко започва с Зузана Фазекаш, която пристига в Нагирев през 1911 г. и бързо се превръща в доверено лице на жените. Тя става местната акушерка и добива популярност като „Леля Сюзи“. Тя съветва малтретираните жени как да „се освободят“ от насилниците си.

Дава им рецепта – извличане на арсен от мухарници, като ги разтварят във вода. Резултатът – бавна, трудна за доказване смърт. Жените започнали масово да слагат отровата в храната и напитките на мъжете си.

Жертвите се погребвали бързо, без аутопсия. Причината? Зузана има влияние над местните лекари и чиновници, които подписват фалшиви смъртни актове. Отравянията остават незабелязани с години, защото симптомите наподобявали холера.

Между 1911 и 1929 г. са убити официално поне 45–50 души, но според местните отровените мъже били между 100 и 300. Убивали се не само съпрузи, но и възрастни близки и дори деца.

Когато отровата проговори

През 1929 г. започва разследване след сигнал до полицията – есхумирани са десетки тела. В 46 от 50 проби е открито високо съдържание на арсеник. Жените започват да говорят.

Обвинени са 28 души – 26 жени и двама мъже. Шестима получават смъртна присъда, трима са екзекутирани. Общността е в шок – престъпленията не са дело на организирана престъпна група, а на обикновени домакини, водени от безизходица.

Документалният филм The Angelmakers от 2005 и книгата The Angel Makers на Пати МакКракън разказват историите на тези жени отвъд сензацията – като гласове от общество, в което женската болка е била тиха, но смъртоносна.

Историята на жените от Нагирев е ужасяваща и едновременно покъртителна. Това е разказ не просто за убийства, а за социална безизходица, натрупван гняв и липса на алтернатива. Това е криминален случай, но и исторически коментар за това какво се случва, когато обществото не чува отчаянието на жените.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK