Сближаването на Юпитер и Сатурн на 21 декември – най-дългата нощ в годината, много учени сравниха с Витлеемската звезда от Библията.
Витлеемската звезда е описана за първи път в Евангелие от Матея. Именно тя води тримата влъхви, които идват да се поклонят на спасителя – Исус Христос. Според богословите това е свръхявление.
Рядкото събитие, при което планетите Юпитер и Сатурн са били толкова близо една до друга, е наблюдавано за последно преди 800 години.
„Оказва се, че 6-7 г. преди Христа е имало подобно „Велико съединение“, както се нарича, и то е продължило 6 месеца. Понеже, доколкото знам, рожденият ден на Христос не е определен точно, възможно е това да бъде Витлеемската звезда“, казва доц. Камен Козарев от Институт по астрономия към БАН.
Според астролозите сближаването на планетите не бива да се разглежда като Витлеемската звезда, но не трябва и да
вярваме в апокалиптични предсказания.
„Като астрологически аспекти не трябва да се тълкуват като окачване да се роди нов спасител, най-хубавото нещо в тези аспекти, особено в година на пандемия е, че те ни дават силата да повярваме, че ние самите можем да бъдем спасители, на нас на близките си, дори на Земята стига да имаме възможност“, коментира астрологът Алена.
Ако при ясно време се вгледаме във вечерното небе, още няколко дни ще можем да наблюдаваме раздалечаването на двете планети.