Учени от Тексаския университет в Хюстън разкриха произхода на масива Таму – гигантският вулкан, който се намира в Тихия океан, на 1600 км от японския бряг, съобщи Физ.орг. Оказа се, че Таму не е щитовиден вулкан, както се смяташе по-рано, а е възникнал вследствие на спрединг – образуване на нов океански тип земна кора в резултат на разместване на литосферни плочи.
Специалистите изследвали картата на геомагнитното поле над масива и установили, че наблюдаваните магнитни аномалии съответстват на онези, които са на границата между плочите край средноокеанските хребети. Следователно вулканът е възникнал на мястото на формирането на нова океанска кора.
Откритието променя представите за това как се образуват подобни на масива Таму структури. Съгласно общоприетия модел, мантийни струи се издигат към земната кора и образуват голям вулкан, който изхвърля огромно количество базалт. За подобни процеси е характерно образуването на хоризонтални слоеве вулканични скали.
Същото се случва и на континентите. Но в средноокеанските хребети млади скали се образуват в района на спрединга, а старите се отместват встрани. Затова склоновете на масива Таму не са формирани от стичащи се потоци магма, а вследствие на удебеляване и изтъняване на хребета.
Учените отбелязват, че масивът Таму вече не може да се смята за най-големия щитовиден вулкан на Земята, защото представлява вулканична система. Тя е с огромни размери – 450 км на 650 км, а на височина достига 4,5 км. Най-големият щитовиден вулкан е Мауна Лоа в Хавай.