Организация: Социалните медии подхранват опустошителна криза в психичното здраве на децата

Броят на самоубийствата в световен мащаб е 6 на 100 хил. души на възраст между 15 и 19 години

Снимка: Pexels

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  17:48 ч. 11.06.2025 г.

„Безконтролното разрастване“ на платформите на социалните медии води до безпрецедентна глобална криза на психичното здраве при децата и тийнейджърите, заяви неправителствена организация, работеща с деца, и призова за спешни координирани действия в световен мащаб, пише БГНЕС.

В доклада на KidsRights се казва, че всяко седмо дете и юноша на възраст между 10 и 19 години страда от проблеми с психичното здраве, а броят на самоубийствата в световен мащаб е 6 на 100 000 души на възраст между 15 и 19 години.

Според базираната в Амстердам група дори тези високи стойности представляват „върха на айсберга“, тъй като самоубийствата не се съобщават достатъчно поради стигмата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тазгодишният доклад е предупредителен сигнал, който не можем да пренебрегваме повече“, заяви Марк Дюлаерт, председател на KidsRights, цитиран от АФП.

„Кризата с психичното здраве сред нашите деца е достигнала критична точка, изострена от безконтролното разрастване на платформите на социалните медии, които дават приоритет на ангажираността пред безопасността на децата“, добави той.

В доклада се казва, че така наречената „проблемна“ употреба на социални медии се увеличава, като има пряка връзка между интензивното използване на интернет и опитите за самоубийство.

Въпреки това групата предупреди, че пълните забрани не са решение.

Австралия прие закон за забрана на използването на социални медии от лица под 16 години.

„Подобни общи забрани могат да нарушат гражданските и политическите права на децата“, включително достъпа до информация, се посочва в доклада.

Групата настоява за „всеобхватни оценки на въздействието върху правата на децата“ на глобално равнище за платформите на социалните медии, по-добро образование за децата и по-добро обучение на специалистите по психично здраве.

Докладът се възползва от популярността на сензацията на Netflix „Adolescence“, която подчертава някои от токсичните материали, които децата гледат онлайн.

Минисериалът „демонстрира глобална осведоменост за тези проблеми, но само осведомеността е недостатъчна“, подчерта Дюлаерт.

„Нуждаем се от конкретни действия, за да гарантираме, че цифровата революция служи за подобряване, а не за застрашаване на благосъстоянието на 2,2 милиарда деца по света. Времето за половинчати мерки свърши“, заключи той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK