Безопасни сънотворни не съществуват, твърдят американски учени от Калифорнийския университет.
Последни изследвания са показали, че препарати от рода на зопиклон, залеплон и золпидем, които се пият от хора на над 65-годишна възраст, повишават с 50% риска от развиване на болестта на Алцхаймер. Увеличават още шансовете за развиване на зависимост и
опасността от рак. Пет пъти нараства рискът от преждевременна смърт.
Според специалистите от Калифорнийския университет не бива да се намесваме в работата на мозъка, тъй като досега за него се знае престъпно малко. Последната разработка – Suvorexant – oбещава например 40% по-бързо заспиване без странични ефекти. Suvorexant блокира орексина, който, освен съня, контролира и апетита. Затова на практика съществува риск от натрупване на наднормено тегло.
А транквиланти като бензодиазепина и лекарства като зопиклона и подобните на него усилват отделянето на съединението GABA. То подтиска активността на централната нервна система и се получава отпускащ ефект. Но организмът се адаптира към всяко повишаване на концентрацията на съединението. Затова с времето за запазване на ефекта трябва да се увеличава дозата.
Обикновено чрез приспивателните се заспива само с 15 минути по-бързо, а продължителността на съня се увеличава с 37 минути. Според американските специалисти ефектът е дори по-малък – заспива се 12 минути по-рано и се спи само 11 минути повече. А е
голяма вероятността от проява на странични ефекти като главоболие, умора, развиване на фобии и дори мисли за самоубийство.