Изследователи в Сибир провеждат тестове на млад мамут, чиито забележително добре запазени останки са открити в размразяващата се вечна замръзналост след повече от 50 000 години, пише Ройтерс.

Създанието, приличащо на малък слон с хобот, е намерено в кратера Батагайка - огромна вдлъбнатина с дълбочина над 80 метра, която се разширява в резултат на климатичните промени.

Тялото с тегло над 110 кг е изнесено на повърхността на импровизирана носилка.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според учените мамутът вероятно е бил на възраст малко над една година, когато е умрял, но тестовете ще позволят на учените да потвърдят това по-точно. Особено необичаен е фактът, че главата и хоботът са оцелели.

„По правило частта, която се размразява първа, особено хоботът, често бива изяждана от съвременни хищници или птици. Тук например, въпреки че предните крайници вече са изядени, главата е забележително добре запазена“, обясняват учените.

Това е последното от поредицата впечатляващи открития в руската вечна замръзналост.

Миналия месец учени от същия обширен североизточен регион, известен като Саха или Якутия, показаха 32 000-годишни останки от малко саблезъбо коте, а по-рано тази година беше открит 44 000-годишен труп на вълк.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK