Провокативна творба, изобразяваща банан, залепен с тиксо на стената, беше продадена за 6,2 милиона долара на търг в Ню Йорк миналата седмица. Днес плодът от произведението вече го няма, защото бе изяден от неговия собственик - криптовалутния предприемач Джъстин Сун.

В един от най-скъпите хотели в Хонконг 34-годишният Сун похапна банана пред десетки журналисти и инфлуенсъри, след като произнесе реч, в която приветства творбата като „емблематична“ и направи паралел между концептуалното изкуство и криптовалутата.

„Той е много по-добър от другите банани. Наистина е много добър“, каза Сун, който е роден в Китай, след като опита за първи път плода от произведението.

Той сравни творбата с изкуството на NFT (non-fungible token) и децентрализираната блокчейн технология, съобщава в „Гардиън“.

„Повечето от неговите обекти и идеи съществуват като интелектуална собственост и в интернет, за разлика от нещо физическо“, каза той.

Озаглавена „Комедиант“, концептуалната творба, създадена от италианския художник Маурицио Кателан, беше продадена на търг на Sotheby's в Ню Йорк миналата седмица, като Сун беше сред седемте участници в търга.

Снимка: Reuters

Той каза, че е изпитал „недоверие“ през първите 10 секунди, след като е спечелил наддаването, преди да осъзнае, че „това може да се превърне в нещо голямо“. След 10 секунди той решил да изяде банана.

 

„Изяждането му на пресконференцията може да се превърне и в част от историята на произведението на изкуството“, каза криптовалутният предприемач.

Собственикът на произведението на изкуството е получил сертификат за автентичност, че то е създадено от Кателан, както и инструкции как да замени плода, когато той се развали.

 

Дебютът на ядивната творба на изложението Art Basel 2019 в Маями Бийч предизвика полемика и повдигна въпроси дали то трябва да се счита за изкуство.

Съобщава се, че бананът е бил купен за по-малко от един долар от сергия за плодове в Горния Ийст Сайд в Манхатън, държана от Шах Алам, който работи за 12 долара на час.

Когато Алам научил от репортер на „Ню Йорк Таймс“, че бананът е препродаден като произведение на изкуството за милиони долари, той се разплакал.

„Аз съм беден човек. Никога не съм имал такива пари, никога не съм виждал такива пари“, казал 74-годишният Алам.

Криптовалутният предприемач заявил пред „Ню Йорк Таймс“, че отговорът на Алам е бил „прочувствен“.

Той обещал да купи 100 000 банана от сергията на Алам и заявил, че бананите ще бъдат разпространени по целия свят като „празник на красивата връзка между ежедневието и изкуството“.

Сун е изразил желание един ден да посети лично щанда на Шах Алам.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK