Азиатската пустиня Такламан вече е заобиколена от зелен пояс от дървета. Последните 100 растения бяха засадени преди дни около южния край на „най-враждебната“ пустиня в света. Това слага край на едно епично начинание, което понякога е наричано „Зелената Велика китайска стена“.

Цялостният проект отнема 46 години, а според някои съобщения в хода на развитието му има и много неуспехи, посочва People's Daily.

Северните и западните китайски провинции страдат от пясъчни бури, идващи от Такламакан – дума, която в местната етимология означава „Влизай и не излизай“. Това замърсява въздуха и излага обработваемата земя на риск от опустиняване.

Такламакан е втората по големина подвижна пясъчна пустиня в света, както и най-отдалечената точка от океан, която е възможно да се намери на Земята. Районите около Такламакан са едни от най-бедните в Китай.

„Великата зелена стена“ започва под управлението на Дън Сяопин през 1978 г. с проекта „Защитен пояс на три севера“. Повече от 300 400 квадратни километра са засадени с дървета.

Лошото планиране, последващите действия и подборът на видове понякога водят до измиране на големи растения - понякога поради липса на напояване, а понякога и заради бръмбари.

 

Новият пояс свива общия размер на пустинята Гоби - общо название на пустинни и полупустинни райони в северната и североизточната част на Централна Азия, с 2000 квадратни километра през 2022 г. и компенсира значителни количества от въглеродния отпечатък на Китай.

Според съобщенията на страната общото горско покритие в нея нараства до 25%. Проектът е увеличил горското покритие в Синдзян - безводната, далечна западна провинция на Китай, от 1% през 1949 г. до 5% днес.

Жу Лидонг, служител на горското стопанство в Синдзян, коментира на брифинг, че засаждането ще продължи, докато правителството се стреми да укрепи „стената“ и да контролира опустиняването.

След 4 десетилетия на засаждане служителите стават все по-добри в съчетаването на видове, които да оцеляват в суровия климат.

Лидонг се надява в следващия етап да бъдат изградени блокове от овощни градини, за да се подобрят икономическите условия за хората, които живеят около страховитата пустиня.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK