НАСА “пенсионира” телескопа “Кеплер” след почти 10 години в Космоса. Решението беше взето още през лятото, след като от космическата агенция получиха информация от телескопа, че горивото му е на привършване.
Телескопът е кръстен на германския астроном и математик Йоханес Кеплер, чийто закони за движението на планетите променят науката през XVII в.
Космическата обсерватория “Кеплер” беше изстреляна през 2009 г., като целта й бе да открие планети с големината на Земята, които обикалят в т.нар. “златна зона” около звезди. “Златната зона” е място – не много близо до звездата, но не и прекалено отдалечено, на което може да се развие живот.
Телескопът използва спектрометър, който засича минималните понижения на осветеност от отдалечени звезди при преминаването на планета пред тях. Данните от спектрометъра позволяват и да се измери наличието на отделни химикали в атмосферата на планетите.
За своите почти 10 години в открития Космос “Кеплер” е сканирал голяма част от Млечния път. Телескопът е изпратил данни за 530 506 звезди и открил е 2662 платени, на които потенциално може да има или да се развие живот. Междувременно телескопът е наблюдавал избухването на 61 супернови.
За това време “Кеплер” е събрал 678 гигабайта с данни, които са помогнали за публикуването на 2946 научни документа.
В момента телескопът се намира на безопасно разстояние от земната повърхност. По-късно тази седмица НАСА ще изпрати сигнал до “Кеплер”, с който ще бъдат спрени основните му инструменти, както и предавателя. Първоначално телескопът е трябвало да издържи около шест години с наличното гориво, но той е работил почти 10.
Данните, събрани от “Кеплер” ще бъдат анализирани от учените в продължение на още много години.
“Телескопът “Кеплер” промени разбирането ни за вселената и отвори вратите за изследването на Космоса”, коментира Пол Херц, директор на отдела по астрофизика в НАСА.
След изключването на всички системи, "Кеплер" ще започне бавно да се отдалечава и ще изчезне в открития Космос.