Около 10 хил. души посещават мемориала на жертвите на Холокоста в Берлин всеки ден. Впечатляващият монумент е завършен през 2004 г. и представлява композиция от огромни циментови блокове, подредени в редици.
Характерната му визия често кара посетителите да забравят, че са на място за отдаване на почит, като много от тях си правят снимки за спомен, играят си между блоковете и се катерят върху тях.
Именно това забелязва израелският артист Шахак Шапира и прави своя проект Yolocaust. Името му е игра на думи с Холокост и абревиатурата YOLO, която означава „живеем само веднъж” (you only live once).
Артистът комбинира селфита на туристи, направени на мемориала, и исторически снимки от лагерите на смъртта. Ефектът е потресаващ, защото колажите поставят съвременните хора на фона на жертвите на Холокоста.
Шапира е събрал селфитата от социалните мрежи „Фейсбук”, „Инстаграм”, „Тиндър” и „Грайндър”.
Усещането за нередно държание на туристите се засилва, защото артистът е решил да остави харесванията и споделянията от конкретната социална мрежа. Той е променил заглавията на снимките с други, като например „Подскачаме върху мъртви евреи”.
„През годините забелязах интересен феномен – хората използват този паметник, за да си правят снимки за спомен и останах шокиран”, казва Шапира в интервю.
„Истинският смисъл на тези бетонни блокове е различен за всеки. Според мнозина те символизират надгробните камъни на близо 6 млн. евреи, които са били убити и погребани в масови гробове по време на Втората световна война. На други сивият цвят им прилича на пепелта, в която са се превърнали хората, след като са били изгорени”, казва Шапира.
Артистът предлага на всеки, който се е почувствал обиден, че снимката му е използвана за този проект, да се свърже с него и колажът му ще бъде премахнат.
Другите колажи вижте в галерията.