Днес беше показана първата по рода си снимка на черна дупка, съобщават от Китайската академия на науките, цитирани от „Ройтерс”.

На изображението се вижда така нареченият „хоризонт на събитията”. Това е границата, отвъд която чудовищната гравитация на черната дупка поглъща всичко, включително и светлината.

Информацията за черната дупка е събрана чрез телескопа Event Horizon, а в проекта са участвали над 200 учени от цял свят.

Той стартира през април 2017 г., а данните са се събирали чрез осем телескопа, разположени на различни точки по земната повърхност, включително и на Южния полюс.

Според учените, те са открили две огромни черни дупки. Едната е кръстена „Стрелец А” и се намира в центъра на Млечния път, а втората „М87” е разположена в центъра на съзвездието Дева.

Изображението е именно от втората черна дупка. Според учените, тя се намира на 54 млн. светлинни години от Земята. Те допълват, че въпреки голямата им маса, те са много трудни за наблюдаване.

Причината е, че черните дупки поглъщат светлината. За да направят снимката, изследователите са търсили пръстен от светлина – разкъсана материя и радиация, която обикаля с огромна скорост в края на „хоризонт на събитията”.

Снимка: Reuters

Снимката беше показана едновременно на пресконференции в Шанхай, Тайпе, Токио, Вашингтон, Брюксел и Сантяго в 13 ч. по Гринуич.

НАСА дефинират черната дупка като обем от материя, тя има гравитационна сила, която е толкова силна, че дори светлината не може да „избяга” от нея, а времето и пространството са изкривени.

Преди почти век Алберт Айнщайн изучава звездите, те му помагат да формира Общата теория на относителността, която предвижда съществуването на черни дупки. Айнщайн твърди, че когато звездите умират, те оставят ядро. Ако тази сърцевина е три пъти по-голяма от масата на слънцето, силата на гравитацията е достатъчна, за да образува черна дупка.