Въпреки усилията ни, стресът се превърна в част от живота на хората. Колкото и да се стараем да го елиминираме напълно, не можем. Повечето хора се научават да живеят с него.

Разбирането на стреса и причините, поради които се появява, могат да ни помогнат много в справянето със стресовите ситуации.

В световния месец, посветен на стреса, поглеждаме към статистиката, за да разберем… че не сме сами, когато се чувстваме стресирани.

Снимка: iStock

Какво е стрес?

Технически, стресът не се счита за заболяване. В много извънредни и тежки форми той може да причини други психологически заболявания като синдром на тревожност, например.

По-точно е да се каже, че стресът е отговор. Това е естественото поведение на тялото ни при физическо, ментално и емоционално натоварване заради външен дразнител. Голямо влияние върху стреса ни оказват промените – голямо преместване, сватба, нов проект, напрегната и динамична работа и много други. Често и нашето обкръжение води до стресови сигнали от организма – ако имате агресивен шеф на работа, например, или участвате в спор или напрегнат разговор.

Когато се случва нещо, което тялото и умът ни възприемат като заплаха, нивата на стрес се покачват и хормони като кортизол, епинефрин и норепинефрин се отделят бързо в кръвообращението ни.

Физическото усещане на стреса идва именно от тези хормони, които напрягат мускулите ни, вдигат кръвното налягане и ни подготвят. Това е еволюционна черта на човека, наречена „механизъм за бягство или атака“. В повечето случаи това може да доведе до редица други усещания в тялото – главоболие, продължително напрежение в мускулите, липса на сън, проблеми с храносмилането и много други.

В моменти, в които получаваме кратки стресови епизоди, те повлияват благоприятно на тялото ни – повишават продуктивността ни и ни позволяват да се фокусираме. Хроничният стрес от друга страна може да доведе до сериозни ментални и физически проблеми като високо кръвно налягане, високо кръвно, психични разстройства и такива на храносмилателната система.

Снимка: iStock

Колко често се среща стресът?

Да си стресиран е изключително често срещано чувство. Много рядко някой успява напълно да го избегне, но в последните години случаите, в които хората докладват за високи нива на стрес, се увеличиха експоненциално.

Повече от три-четвърти от възрастните хора посочват, че са изпитвали симптоми на стрес, включително главоболие, умора и проблеми със съня.

80% от работещите в Съединените щати казват, че са изпитвали стрес на работното място. Половината американци казват, че стресът влияе негативно на тяхното държание.

За 2019 г. проучване на „Галъп“ установява, че една трета от хората по света казват, че са изпитвали стрес. Около 284 милиона хора годишно страдат от сериозни тревожни разстройства.