Учени откриха останки от дребен котешки вид, по-малък от домашна котка, в древна пещера в Източен Китай.
Изследователи от Китайската академия на науките твърдят, че видът, наречен Prionailurus kurteni, е изчезнал вид леопардова котка. Тя е била достатъчно малка, за да се побере в дланта на човек.
Видът е бил идентифициран от фрагмент от долна челюст, открит в пещерата Хуалундонг в източната китайска провинция Анхуей, съобщи британското издание „Индипендънт“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Размерът е сравним с този на най-малките съвременни котки като ръждиво петнистата P rubiginosus от Южна Азия и черноопашатата Felis nigripes от Африка, според проучване, публикувано в списание Annales Zoologici Fennici. Максималната дължина на главата и тялото на P rubiginosus и Felis nigripes се оценява съответно на 48 и 52 см.
„Този вид представлява най-малкият познат член на семейство Felidae до момента“, се казва в изследването за наскоро откритата котка.
Откритието свидетелства за голямо разнообразие на котките през късния среден плейстоцен, започнал преди 300 000 години.
Вкаменелости от P kurteni се откриват рядко, тъй като малките им тела бързо се разлагат в гористите местообитания, които са предпочитали. Последният обаче се е запазил по-добре в пещерна среда, твърдят учените.
При предишни разкопки на същото място в пещерата са открити десетки човешки вкаменелости, датиращи отпреди 300 000 години. Това ги прави едни от най-ранните останки на Homo sapiens в Източна Азия.
Изглежда, че обитателите на пещерата са имали черти както на примитивните, така и на съвременните хора, което предполага, че те са били древни хоминини в процеса на еволюция към Homo sapiens.
„Не е ясно дали тези котки са били част от диетата на обитателите на пещерата Хуалундонг поради липсата на следи от човешка сеч върху челюстната кост на фосила“, каза съавторът на изследването Цзянцуо Цигао.
При последните разкопки на пещерния обект са открити и фосили на около 20 древни хора и останки от над 80 вида гръбначни животни, включително изчезнала разновидност на пандите.
Според изследователите тези вкаменелости могат да помогнат за по-нататъшното разбиране на хранителния режим на тези древни хора, както и на потенциалните заплахи, пред които са били изправени.
„Тези открития са важни за нас, за да реконструираме еволюцията на хората“, твърдят изследователите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK