Пещерните хора също са ползвали социална мрежа, като са си имали своя "стена" от гранит за споделяне, досущ като Фейсбук, сочи проучване на екип от университета в Кембрижд, проведено в Швеция и Русия.
Археологът Марк Сапуел и неговият колектив подробно изследвали хиляди рисунки, издълбани в скалата, с които хората от бронзовата ера споделяли преживяното от тях. Творбите в Намфорсен в Швеция, изобразяващи хора, животни и ловни излети, съхранявали под графична форма придобитите знания и разменяли ловни и други практически съвети, необходими за оцеляването.
Според Марк Сапуел на тази гранитна "стена" в Швеция с размерите на футболно игрище хората се завръщали в продължение на хилядолетия, за да рисуват и общуват. Тя им носела утеха и радост от съпреживяното. Подобна функция имали и рисунките, открити на мегалитна плоча в Залавруга, Русия. Общо на двете места били анализирани около 2500 изображения.
"Има нещо много особено в тези артефакти – коментира Марк Сапуел. Хората са се връщали на тези места, защото са знаели, чедруги преди тях са оставили някакви следи. Явно и праисторическият човек е имал нужда от общуване, както и съвременнният. Рисунките подканват към коментар и добавяне на нови изображения с интервал от стотици, а може би и хиляди години. Това е било израз на идентичността на тези ранни общества, далеч преди появата на писмеността."