Астрофизици от Орегонския държавен университет в САЩ, Института за изследване на околната среда Bay Area, Парижката обсерватория, Астрономическия институт на Чешката академия на науките и Лабораторията за слънчеви и астрофизични науки на концерна „Локхийд Мартин“ идентифицираха необичаен феномен на Слънцето.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Astronomy.
Слънчевите изригвания, които са мощни експлозии в слънчевата атмосфера, са свързани с процес на „плъзгащо“ повторно свързване на магнитни полета, където линиите на магнитното поле се движат бързо през атмосферата по време на изригването.
Наблюденията разкриват как тези "плъзгащи се" движения се случват на повърхността на Слънцето, давайки представа за природата на слънчевите изригвания и тяхното въздействие върху космическото време.
Учените са използвали сателита IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) на НАСА, който прави високочестотни изображения на слънчевата атмосфера, правейки снимки приблизително на всеки две секунди.
Това позволило на изследователите да запишат бързото движение на малки ярки области – ядра, които се движат със скорост до 2600 километра в секунда. Оказа се, че ядрата в слънчевата атмосфера се движат с безпрецедентна скорост.
Те са разположени в "референтни точки" - области, където линиите на магнитното поле се събират, причинявайки интензивно освобождаване на енергия и топлина.
Повторно свързване на магнитното поле, подобно на това, което се случва на Слънцето, се наблюдава и при други звезди, както и в близост до астрофизични обекти като пулсари и черни дупки. Само на Слънцето обаче учените могат да наблюдават този феномен в големи детайли.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK