Археолози установиха, че парчета керамика, открити в пещера в Китай, са на 20 хил. години, което ги прави най-старите в света.
Керамичните съдове са използвани за готвене. Досега за най-стара се смяташе керамика, намерена в Източна Азия, която е на 15 хил. до 18 хил. години. Новото откритие
потвърждава хипотезата, че керамиката се е появила много по-рано, отколкото дълго време се мислеше.
Преобладаващите теории свързваха появата й със земеделието и уседналия начин на живот, които са се утвърдили преди 10 хил. години. Грънчарството вече се свързва с последната ледникова епоха.
Най-древните известни фрагменти керамика са открити в пещерата Сянжендун в провинция Цзянси. Разкопки в нея са правени през 60-те и 90-те години на миналия век.
Първоначално специалистите мислели, че не е възможно керамиката да е толкова стара, защото това би противоречало на разпространената теория за свързването й с прехода към земеделие.
Към 2009 г. обаче, екипът, в който влизат учени от Пекинския, Харвардския и Бостънския университет, успял много точно да определи възрастта и вече бил сигурен в откритието си.
В придружаващата статия в "Сайънс" Гидеон Шелак от Еврейския университет в Израел, който не е участвал в изследването, пише, че подобни трудове са "фундаментални за по-доброто разбиране на социо-икономическите промени преди 25 хил. до 19 хил. години и развитието, довело да уседнали земеделски общества".
Според него прекъсването на връзката между появата на грънчарството и земеделието, наблюдавано в Източна Азия, може да даде информация за специфични черти на развитието на човечеството в региона.
Археолозите са изчислили възрастта с помощта на въглеродно датиране на околните пластове, кости и въглища. Същият екип през 2009 г. установи, че керамика в южната китайска провинция Хунан е на 18 хил. години.