Пластмаса. Дивани. Гуми. Найлонови торбички. Защитни маски. Всекидневно тези отпадъци се изхвърлят във водите на Световния океан. Според ООН около 4 млрд. души по света изпитват силен недостиг на вода в продължение на поне месец в годината, а около 1,6 млрд. души нямат достъп до чисто и безопасно водоснабдяване, съобщава „Ройтерс”.
Докато Целите за устойчиво развитие на ООН (ЦУР) се стремят да осигурят достъп до чисти водоизточници и санитарни условия за всички по света до 2030 г., международната организация заявява, че повече от половината население на Земята няма да има достъп до питейна вода до 2050 г.
В същото време в най-богатите страни водата буквално се прахосва, а някои от развиващите се икономики я жертват в нискоефективни, мръсни, но евтини производства.
С помощта на дронове фотографи на "Ройтерс" заснемат замърсените водни пътища по света, за да накарат глобалната общност да се замисли за последиците от всекидневните си действия.
На една от снимките се вижда изхвърлен диван, който лежи на брега на река Тиете в Бразилия, в която всеки ден се изхвърлят стотици необработени отпадни води и отпадъци.
На следващия кадър са изобразени битови отпадъци, запушили река Читарум в Индонезия, която се смята за една от най-замърсените на световната карта.
Дроновете успяват да уловят и отпадните води, които се вливат в Ефрат в Ирак. Според географа д-р Джулия Браун от университета в Портсмут, в много страни с интензивно използване на вода за земеделие и промишленост, липсват безопасни питейни водоизточници.
Следва изглед от птичи поглед на замръзналото езеро Байкал в Русия, което е един от най-чистите резервоари с прясна вода в света. Но замърсяването и растежа на водораслите в природния резервоар увреждат микроорганизмите, гъбите и някои мекотели, които филтрират водите му. Заводът за хартия в близост до езерото и неговите пречиствателни станции са били затворени преди седем години, но според местни медии оттогава замърсяването се е разпространило значително.
От студена Русия чак до замърсения със сурови отпадни води залив Хан в гореща Африка - боклуците са навсякъде.
Следващата снимка улавя силно замърсения с канализация и отпадъци речен канал в Куаутитлан, Мексико.
Околосветската обиколка приключва с изглед от високо на изгнилите дървета в токсично езеро до град Ятаган в Турция, в което се вливат отпадъчни и пепел от близката електроцентрала. Езерото съдържа тежки метали като селен, кадмий, бор, никел, мед и цинк, които изтичат в подпочвените води, снабдяващи градовете Ятаган и Мугла с питейна вода.