Количеството на войните, въоръжените конфликти и масовите безредици през 2050 година може да нарасне един път и половина заради глобалното затопляне, твърдят американски учени в статия, публикувана в сп. "Сайънс".

"Сега съществуват няколко хипотези, обясняващи връзката между климата и конфликтите. Например, промените в климата влияят на икономическото положение, особено в аграрните страни, а хората по-често вземат оръжие при влошаване на икономическите условия, може би за да си осигурят повече средства за съществуване" - пояснява Соломон Сян от Принстънския университет, един от авторите на изследването.

В анализа си учените са подбрали 60 изследвания, посветени на връзката между климата и конфликтите. Те са разгледали индивидуални конфликти (сбивания, убийства, изнасилвания), междугрупови и политически сблъсъци (граждански войни, въстания, етнически конфликти и инвазии), а също случаи на резки и значителни смени на управляващите режими или изчезването на цели цивилизации.

Изследването е обхванало периода от 10-ото хилядолетие пр. Хр. до наши дни и всички основни географски райони в света. Тъй като температурите в различните региони се различават, изследователите са приели стандартно отклонение, което е позволило да бъдат сравнени колебанията в температурата и количествата валежи, паднали на различните место.

Например, стандартното отклонение, равно на единица, съответства на повишаване на температурата в Африка с 0,4 градуса Целзий в продължение на година или на затопляне в Америка с 3 градуса Целзий за месец. Учените са открили, че дори тази промяна на температурата увеличава вероятността от междуличностни конфликти с 4%, а от групови - с 14%.

Учените прогнозират, че към 2050 година при предсказаните темпове на глобално затопляне в най-горещите региони броят на междугруповите конфликти може да нарасне с повече от 50%, ако следващите поколения не успеят да се приспособят към температурните промени по-лесно от своите предци.