Учените вече имат по-добра представа къде в човешкия мозък се намира любовта и кои видове любов са най-силни. Това става ясно от ново изследване, публикувано в списание Cerebral Cortex.

С помощта на ядрено-магнитен резонанс, изследователите откриват, че любовта се намира главно в областите на мозъка, свързани с обработката на социални сигнали.

За целите на проучването те помолили 55 родители да обмислят кратки истории, свързани с шест различни вида любов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Някои истории са свързани с първия момент, когато виждат своето новородено бебе или пък с домашен любимец, който се сгушва до своя стопанин.

Отговорите на участниците след това са сравнени с други техни неутрални разкази, в които се е случило нещо малко, например гледане през прозореца на автобус или разсеяно миене на зъби.

Резултатите сочат, че областите на мозъка, свързани с любовта между хората, са много идентични. Различията се отнасят предимно до интензивността на активирането.

Например състрадателната любов към непознати е по-малко възнаграждаваща и предизвиква по-малко мозъчно активиране, отколкото любовта, свързана с близки взаимоотношения.

Романтичната любов също предизвиква голяма мозъчна активност, но се ограничава до социалните области на мозъка.

Любовта към природата и животните активира системата за възнаграждение и зрителните области на мозъка, но не и тези части на мозъка, които са свързани с любовта към други хора.

Като цяло абстрактните понятия за природата и животните не предизвикват същата любов - с едно забележително изключение. Само при собствениците на домашни любимци се активират социалните области на мозъка, които обикновено отговарят за човешката обич.

Според учените любовта към децата предизвиква най-интензивната мозъчна активност. Тя може да бъде толкова силна, че всъщност да преминава към други части на мозъка.

„Родителската любов се активира най-дълбоко в мозъчната система. Това не се наблюдава при друг вид обич“, казва изследователката Партили Риния от университета Аалто във Финландия.

„Сега представяме по-цялостна картина на мозъчната активност, свързана с различните видове любов, отколкото при предишни изследвания“, казва още тя.