Конструкцията на сгради в наши дни е много скъп процес, но когато се строят бетонни сгради, употребата на кал може да намали разходите, сподели TechXplore.
Изследователи от Масачузетския технологичен институт (МТИ) са разработили метод за употреба на кал претърпяла леки обработки и почва от самата строителна площадка, като кофраж за изливане на бетон.
Техниката използва 3D принтиране и може да се окаже добър заместител на по-скъпите дървени кофражи.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Подходът може да помогне за по-бързото и ефективно изграждане на бетонна основа, което от своя страна може да намали разходите и въглеродните емисии.
„Това, което демонстрирахме, е, че по същество можем да вземем земята, върху която стоим, или почвата от самата строителна площадка, и да я трансформираме в точен кофраж за персонализирани бетонни конструкции“, казва Санди Кърт, кандидат за докторска степен в Департамента по архитектура на (МТИ) и директор на Programmable Mud Initiative.
Кърт също е съавтор на множество статии за метода, като последното изследване е публикувано в списание Construction and Building Materials.
Съавтори на статията са Лорънс Сас, професор и председател на изчислителната група в катедрата по архитектура на МТИ, и Кейтлин Мюлер, доцент в (МТИ) в катедрата по архитектура и катедрата по гражданско и екологично инженерство.
Методът, известен като EarthWorks, въвежда някои допълнителни материали, като слама и подобно на восък покритие за почвения материал, за да се предотврати нежелани изтичания.
Използвайки широкомащабно 3D принтиране, изследователите могат да вземат почва от строителна площадка и да я отпечатат в специално проектираната форма.
Освен разходите и лекотата на придобиване на материалите, методът е и екологичен. Бетонното строителство е отговорно за до 8% от глобалните въглеродни емисии и този подход значително би намалил емисиите. Проблемът е, че за употреба на този подход е наложително, строителите да разполагат с голям 3D принтер на място.
Докато завършва докторската си степен в Масачузетския технологичен институт, Кърт основава и фирма FORMA Systems, с помощта на която се надява метода EarthWorks да достигне до строителната индустрия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK