15-годишен нигериец с аутизъм постави световен рекорд на Гинес за най-голямото платно в света, с цел да повиши осведомеността за аутизма, предаде БГНЕС, позовавайки се на "Евронюз".
Картината на Каниеячукву Тагбо Океке, на която е изобразена многоцветна лента – символът на аутизма – заобиколена от емотикони, е с размери 12 304 квадратни метра.
Целта е да се обърне внимание на спектърното разстройство и предизвикателствата, пред които са изправени хора като него, сред стигматизацията – като например силно противоречивите коментари на Робърт Ф. Кенеди-младши.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Американският министър на здравеопазването и социалните услуги наскоро обяви аутизма за „епидемия“, като посочи, че много хора с аутизъм „никога няма да плащат данъци, никога няма да имат работа, никога няма да играят бейзбол, никога няма да напишат стихотворение, никога няма да излязат на среща“.
Произведението, създадено през ноември 2024 г., беше представено и официално признато от организаторите на Рекордите на Гинес в столицата на Нигерия Абуджа по време на Световния ден за приемане на аутизма през април.
Министърът на изкуствата и културата на Нигерия Ханату Мусава определи произведението на Тагбо-Океке като „лъч на надежда и вдъхновение“ за хората с аутизъм.
„Ние признаваме уникалните способности и потенциал на хората с аутизъм и сме решени да им предоставим възможности да се реализират в творческите индустрии“, добави Мусава.
Рекордното постижение на младия художник, съпроводено от кампания под мотото „Невъзможността е мит“, беше широко отпразнувано сред нигерийците, отчасти заради младата му възраст.
Действително, неговото произведение засенчи това на Емад Салехи, предишния световен рекордьор, който беше почти три пъти по-възрастен – на 42 години, когато постави рекорда с платно от 9652 квадратни метра.
„Изпитахме огромно облекчение и гордост, знаейки колко безбройни часове и месеци усилия е вложил в подобряването на рекорда“, каза майка му Силвия.
Опитът на Каниеячукву да постави световен рекорд имаше за цел и да събере средства за фондация „Зееба“, която е неправителствена организация, фокусирана върху подкрепата на хора с аутизъм и техните семейства.
В Нигерия ресурсите за подобни инициативи са ограничени и макар да няма официални данни от страната, според Световната здравна организация около 1 на 100 деца в света страда от аутизъм.
Както в много други страни, в Нигерия аутизмът често се диагностицира едва в по-късна възраст.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK