Над 350 милиона души в света страдат от депресия или психични проблеми, сочат данни на Световната здравна организация(СЗО), публикувани по повод Световния ден на психичното здраве – 10 октомври.
По данни на СЗО, депресията е често срещана във всички райони по света. Изследване, извършено с подкрепата на организацията, показва, че около 5 на сто от хората са страдали от депресия през тази година.
Жените са по-предразположени към депресия от мъжете, заяви ръководителят на отдела за психично здраве и зависимости в СЗО д-р Шехар Саксена. Броят на жените, засегнати от депресия, е с 50 на сто по-голям от този на мъжете. Това се обяснява с постнаталната депресия, която засяга една на всеки 5 родилки.
Депресията се дължи на взаимодействието между социални, психологически и биологични фактори. Понякога тя е свързана със здравословното състояние, тъй като може да бъде предизвикана от сърдечносъдово заболяване.
Освен това особени обстоятелства - финансови проблеми, безработица, природни бедствия и конфликти, могат да увеличат риска от депресия. Най-тежката форма на депресия води до самоубийство. Всяка година близо 1 милион души слагат край на живота си и голяма
част от тях са страдали от депресия.
"Над 50 на сто от самоубилите се са били депресирани, увери д-р Саксена. Депресията често не е диагностицирана у младежите, девойките и дори у децата. Колкото по-рано е започнало лечението срещу депресия, толкова по-голяма е ефикасността му. Съществуват ефикасни терапии срещу депресия. За съжаление по-малко от 50 на сто от депресираните получават медицинските грижи, от които се нуждаят. Това съотношение е дори под 10 процента в редица страни."